5sچیست؟

5S  عبارت است از یک سیستم فکری و عملیاتی که با هدف بهبود بهره‌وری، ارتقاء کیفیت، و جلوگیری از اتلاف منابع طراحی می‌شود. این سیستم تلاشی سازمان یافته برای انجام اصلاحات تدریجی و مستمر است که با اجرای آن کارایی و اثربخشی سازمان افزایش می‌یابد. 

 

چرا 5s؟

انسان ذاتا دوستدار محیطی آراسته و پاکیزه است. این محیط علاوه بر آرامش روحی می‌تواند قابلیت‌های ذهنی و فیزیکی فرد را نیز افزایش دهد. بنابراین، همانطور که ما در منزل شخصاً به نظافت میپردازیم لازم است در محیط کار نیز خود را از این قاعده مستثنی ندانیم و در مورد پاکیزگی وسایل و محیط کار به عنوان بخشی از فعالیت روزمره خود، جدی و پایبند باشیم.

 

 

تاریخچه

نظام 5S بر اساس پاکیزگی، نظم، زیبایی، و پرهیز از درهم ریختگی محیط کار و زندگی پایه‌ریزی شده است. پیشینه تاریخی این مکانیسم را می‌توان در ایران باستان و در جشن عید نوروز جستجو کرد. همچنین در دین مبین اسلام نیز اشارات زیادی به نظافت و پاکیزگی شده است.

5S از مدت‌ها پیش وجود داشته و به هیچ وجه پدیده جدیدی نیست، اما آگاهی‌هایی که در گذشته وجود داشته به اندازه امروز نبوده است. به همین دلیل با یک نگاه به اطراف، متوجه می‌شویم که زمینه‌ها و موارد زیادی برای اصلاح و پیشرفت وجود دارد.

از سال 1985 موضوع نگهداری محیط کار یا خانه‌داری خوب که سالیان دراز به طور طبیعی انجام شده است در قالب حرکت 3Sسازمان داده شده است. این فعالیت تا سال 1986 به طور 3S اجرا می‌شد.

در سال 1986 اولین مطلب در مورد  5S منتشر شد. در سنگاپور اولین پروژه 5S  در سال 1987 در یک کمپانی به عنوان مدلی توسط کارشناسان ژاپنی به کار گرفته شد.

هنگامی که به ضرورت اجرای 5S در کار می‌اندیشیم، در می‌یابیم که ما بسیاری از کارها را صرفاً از روی عادت و بدون تفکر در مورد آنها انجام می‌دهیم، در صورتی که برای انجام درست این کارها می‌توان به خوبی از 5S  بهره گرفت.

مزایای سیستم 5s

 

1- انجام کار تیمی

2- بهبود روابط انسانی

3- خلاقیت و نوآوری در فرآیندها

4- نظم‌دهی فرآیندها و فعالیت‌ها

5- نظم و ترتیب در محیط کار

6- دسترسی سریع به اقلام و تجهیزات

7- کاهش زمان جستجو

8- تسریع در جابجایی

9- تعیین معیارهای لازم برای حذف اقلام و فعالیت‌های غیر ضروری

10- بهبود سطح فعالیت‌ها و در نتیجه بهبود کیفی تولیدات

 

 

ماساکی ایمای بنیانگذارشرکت گوروکایزن پایونیر  

آقای ماساکی ایمای در سال 1930 در توکیو متولد شد.  پس از دریافت مدرک لیسانس خود از دانشگاه توکیو در سال 1955، در همان دانشگاه برای دریافت مدرک فوق لیسانس در رشته روابط عمومی ادامه تحصیل داد.

ماساکیایمای  بنیانگذارموسسه"کایزن"است که در سوئیس در سال 1985 تاسیس شد تا به شرکت‌ها جهت پیاده سازی این تلاش از شرکت کایزن  و سیستم‌ها ابزار گوناگون دیگر که امروزه به عنوان "مدیریت ناب" شناخته شده‌اند، کمک کند.

امروزهگروه مشاوره مؤسسه کایزن، به عنوان یکی از مؤسسات  پیشرو در مشاوره جهانی است، و این موسسه فعالیت خود را در دفاتر 30 کشور جهان با 25 زبان مختلف، با بیش از 400 حرفه در خدمت مشتریان است. ادامه مطلب

 

کاربرد کایزن(KaiZen)یکی از ابزارهای بهره‌وری جامع در سیستم آراستگی محیط کار"S5"

مدیران برای اینکه بتوانند به مؤلفه‌هایی مانند سود، رشد و تعالی سازمانی دست یابند می‌باید از سیستم‌های بهره‌وری جامع (IPI)استفاده نمایند، کایزن به عنوان یکی از ابزارهای سیستم بهره‌وری جامع (IPI)می‌باشد و تاثیرات به سزایی در ایجاد و ارتقا بهره‌وری در سازمان‌ها و بنگاه‌های کسب و کار دارد. در هنگام به کارگیری و استفاده از این سیستم پس از ایجاد بسترهای فرهنگی و آموزشی مناسب در سازمان می‌بایست از سیستم آراستگی محیط کار(5S)   استفاده کرد. به این منظور و برای درک بهتر، با سیستم کایزن آشنا می‌شویم. ادامه مطلب

نقش ماشین‌های مدرن اداری در بهبود بهره‌ وری یک سازمان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی‌های نوین الکترونیکی، تحولات عظیمی در صنعت ماشین‌های اداری ایجاد شده است. دستگاه‌های تک کاره کپی آنالوگ رومیزی جای خود را به دستگاه‌های چندکاره دیجیتال پر سرعت داده‌اند. با این تحول از تعداد دستگاه‌های موجود در یک سازمان کاسته شده و علاوه بر قابلیت بیشتر، تنها با یک دستگاه می‌توان تمامی نیاز‌ها خود را برآورده کرد. از مزیت‌های ماشین‌های نوین می‌توان به عملکرد چندگانه (کپی، اسکن، پرینت، فکس)، اعمال رمز عبور و گزارش‌گیری از عملکرد هر کاربر، امکان اسکن و ارسال به ایمیل و یا فکس، امکان ذخیره فایل‌ها و پرینت مجدد و غیره اشاره کرد. با این تفاسیر دستگاه‌های تک کاره و رو میزی آنالوگ حذف شده و  تنها یک دستگاه چند کاره جای آنها را پر می‌کند. ادامه مطلب

 

الزامات اولیه در پیادهسازی 5S

5Sچیست؟

اصطلاح 5S در واقع به معنی نظم و ترتیب در زندگی روزمره است. انسان با محیط پیرامون خود در ارتباط است. در این محیط انسان با سایر انسانها، ماشینها، اشیاء، طبیعت، کارها، و فرایندها ارتباط دارد و چنان چه بخواهد نظم و ترتیب را در زندگی خود حاکم کند باید تمامی عوامل پیرامون خود را به نوعی منظم کند. 5S(یا «5 اس») در واقع به 5 کلمه ژاپنی اشاره دارد که همگی با حرف S شروع میشوند:

پاکسازی: جداسازی اقلام ضروری از غیرضروری و مرتب کردن محیط کار.

نظم و ترتیب: ایجاد نظم و ترتیب به نحوی که هر چیزی که مورد نیاز است در همان لحظه در دسترس باشد.

نظافت (پاکیزگی): تميز کردن کامل محيط کار به طوري که هيچ کجا کثيف نباشد.

استانداردسازي: نگهداری شرایط محیط و افراد به صورت سازمان یافته، مرتب، و تمیز.

ساماندهی (انضباط): آموزش کلیه کارکنان برای رعایت تمیزی و انضباط در محیط کار. ادامه مطلب

 

مطابقت سیستم آراستگی محیط کار "5S" با فرهنگ کار در کشور ایران

آیا سیستم 5S در کشور ما کاربردی دارد؟ آیا می‌توانیم سیستم 5s  را در صنایع و سازمان‌های خود بکار بگیریم؟ با توجه به تفاوت فرهنگ کاری و فاصله تکنولوژی در دو کشور ژاپن و ایران آیا می‌توان مدلی خاص برای ایران طراحی کرد؟ آیا....؟ ادامه مطلب

کاربرد رنگ‌ها در ايمنی

کاربرد مناسب رنگ، در پیشگیری از حوادث موثر است. برای نمونه، استفاده از لباس کار روشن و براق (شبرنگ های درخشان) برروی لباس فرم کارگرانی که در شیفت شب مشغول پاکیزگی یا انجام کار در خیابان‌ها هستند، حوادث ناشی از تصادف‌ها را در جاده‌ها و شهرها کاهش می‌دهد. در اجزا و وسایلی که پتانسیل خطر دارند یا در حال حرکتند از رنگی خاص استفاده میشود تا همواره این قطعات با محیط اطراف تباین داشته باشند. ادامه مطلب

بهره‌وری چیست؟

تعاریف متفاوتی برای بهره وری بیان شده است که در اینجا به 3 مورد آن اشاره می‌کنیم: نسبت ستاده‌هاي مجموعه به نهادهاي موجوداز ميزان بهره برداري از نهاده هاي مجموعه براي دستيابي به اهدافش حاصل : كارايي+ اثر بخشي

-        كارآيي   :نسبت خروجي واقعي به خروجي استاندارد (قابل انتظار) است. كارآيي مرتبط است با توانائي بدست آوردن خروجي از وروديهاي كمتر يا به عبارت بهتر کارآیی شاخص خوب كاركردن است.

-        اثر بخشي  :يعني نسبت خروجي واقعي به خروجي برنامه‌ريزي شده. اثر بخشي ميزان رسيدن به اهداف از پيش تعيين شده را نشان مي‌دهد يا به عبارت بهتر اثربخشي شاخص كار خوب كردن است. ادامه مطلب 

 

تحقیق امکان سنجی پیاده سازی 5sدربخش اطلاع رسانی کتابخانه ملی ایران

هدف از این پژوهش امکان سنجی پیاده کردن نظام 5Sدر بخش اطلاع‌رسانی کتابخانه ملی ایران می‌باشد. در این پژوهش از روش پیمایشی توصیفی استفاده شده است.

جامعه آماری مورد بررسی کلیه بخش های اطلاع رسانی کتابخانه ملی ایران است که شامل 6 گروه مخازن تخصصی، مخازن بسته، مرجع و کتابخانه عمومی؛ منابع غیر کتابی؛ پیایندها؛ کودکان، نابینایان و معلولان؛ ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی و پذیرش و عضویت می‌باشد.

برای گردآوری داده‌ها ابتدا هر یک از بخش های اطلاع‌رسانی به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفت و 5 سیاهه وارسی مربوط به 5 عنصر نظام آراستگی مربوط به هر گروه، آزمون شد. ادامه مطلب

 

کاربرد مهندسی سیستمها و روشها یکی از ابزارهای بهره‌وری جامع در سیستم آراستگی محیط کار (5s)

تاریخچه

می‌توان گفت قدمت مطالعه کار به اندازه خود کار می‌باشد یعنی ازهمان زمانی که انسان فعالیتی را آغاز کرد سعی نمود که آن را به نحو مطلوبی انجام دهد.اما اولين برخورد علمي با ارزيابي كار و زمان و نحوه بهبود روش توسط "فردريك وينسلوتيلور" صورت گرفت. تيلور معتقد بود كه اگر مديريت بطور علمي، كارها را بررسي كند مي‌تواند شخص مناسب براي انجام كار و بهترين روش انجام كار و زمان دقيق كار را تعيين نمايد تا از هدر رفتن منابع انساني و ساير منابع كاري جلوگيري كند. حاصل مطالعات و بررسي تيلور كه مدت سه سال در كارخانه فولادسازي صورت پذيرفت چهار اصل  را ببار آورد:

تقسيم كار به اجزاي كار و ايجاد روش علمي براي انجام كار. 

انتخاب علمي افراد براي انجام كار و آموزش آنان در مشاغل موجود.

جلب همكاري كارگران در انجام كار به روش علمي .

تقسيم كار و مسئوليت بين سرپرستان و سركارگران. ادامه مطلب

راهنمای سیستم "5s"- ابزار ساخت وساز ناب

اکثرشرکت‌ها به اشتباه اغلب به سیستم آراستگی محیط کار "5s"به عنوان نوعی فعالیت "خانه داری" “House Keeping”می‌نگرند. (مشابه این گفتار در اکثر سازمان‌های ایرانی که متأسفانه درک عمیقی از این سیستم ندارند، مشاهده می‌شود.) توجه داشته باشیدخانه‌داری، خانه‌داری است  نه "5s". ادامه مطلب

 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید